2019 m. birželio 23 d. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje vyko „Varėnos krašto muzikos festivalio su Palaimintuoju Teofiliumi – 2019“ antrasis koncertas „Dzūkų atžalynas”.

Festivalio sumanytojo ir meno vadovo profesoriaus Robertas Beinario vadovaujamas Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis MUSICA HUMANA ir Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos mokytojai bei mokiniai paruošė ir atliko bendrą koncertinę programą, kurioje skambėjo baroko ir šiuolaikinių užsienio ir lietuvių kompozitorių kūriniai.

Koncerto solistai-menų mokyklos mokiniai: Urtė Akulavičiūtė (fleita, sopranas), Justė Marija Stramkauskaitė (smuikas), Gabrielė Šukaitytė (smuikas), absolventas Rokas Volungevičius (tenoras), Aistis Tamulevičius (akordeonas), jaunių choras „Varėnė”.

Mokinius paruošė mokytojai: Albertas Tiškus, Aušra Liutkutė Povilaitienė, Romualda Pridotkienė, Renata Bakulienė, Ilona Zalanskienė, koncertmeisteriai Laima Petruškevičienė, Aldona Jakavonienė, Elvyra Sinkevičienė, Darius Bachovas.

Kūrinį atliko Eišiškių muzikos mokyklos mokytojos R. Pridotkienės mokinė Živilė Kulpovič.Klebonas Pranciškus Čivilis visiems dalyviams įteikė padėkas, atminimo ženklus. Tikimasi, jog festivalis taps tęstiniu projektu.

Dėkojame Živilei Puidokaitienei už nuotraukas.

Birželio 16 dieną Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos etno skyriaus mokiniai dalyvavo viduramžių šventėje Medininkuose, kur pasakojo apie mūsų mėgstamiausias lietuvių liaudies dainas, instrumentus, šokius ir žaidimus. Daugiau: https://www.15min.lt/…/savaitgali-medininkai-nusikele…

J. Čiurlionytės menų mokyklos jaunių chorui „VARĖNĖ”, vadovaujamam Ilonos Zalanskienės, teko garbė dalyvauti dviejuose XVII tarptautinio menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu” atidarymo koncertuose. Festivalio organizatorius – Lietuvos muzikų rėmimo fondas. Nuotr. su muzikologu V. Juodpusiu.

Birželio 7 d. Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykloje vyko pažymėjimų įteikimo šventė.

Gegužės 30 d. Varėnos J.Čiurlionytės menų mokyklos Folklorinio dainavimo skyriaus mokiniai dalyvavo Lazdijų kraštotyros muziejaus organizuotame vaikų folkloro festivalyje „Piemenėlių sekminės”, kuriame pristatė savo krašto dainą, mokė kitus dalyvius šokio, žaidimo ir vaišino tradiciniu patiekalu – grikine babka.

Dėkojame Lazdijų kraštotyros muziejui už kvietimą ir puikiai praleistą laiką.

Gegužės 16 d. Senosios Varėnos lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ koncertavo Senosios Varėnos skyriaus mokiniai (mokyt. D.Selevičienė ir E.Sinkevičienė) ir pučiamųjų klasės mokiniai (mokyt. A.Tiškus).

Senieji Vilniaus stogai, istorijos, žmonės, kūriniai ir likimai – Aušros vartai, Jonas Basanavičius, Rotušė, Arsenalas, Grafikos meno centras ir Šv. Jonų bažnyčia su Fuko švytuokle ir visu gražuoliu renesansiniu Universiteto ansambliu.

Tai ne pamokos, tai – gyvenimas.

Gegužės 11d. praūžė Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos organizuota Respublikinė etninės kultūros konferencija „Etninė kultūra: praeitis, dabartis, ateitis”. Konferencijoje pranešimus skaitė žymūs etninės kultūros specialistai ir praktikai bei amatininkai iš visos Lietuvos.

Buvo apžvelgtos mūsų laikus siekiančios bei nykstančios tradicijos, etninės kultūros mokymo svarba bei metodai, etninės kultūros renginių, reginio ir liaudies dainos, muzikos reikšmė šiuolaikiniam žmogui.Tikime, kad konferencijoje nagrinėtos temos ir įžvalgos bus naudingos konferencijos klausytojams – mokytojams, kultūros sričių specialistams bei praktikams.

Motinos dienos proga Merkinės švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo bažnyčioje mamas pasveikino Varėnos J.Čurlionytės menų mokyklos Merkinės skyriaus mokiniai. Muzikos skyriaus mergaitės giedojo šv. mišiose, o jaunieji dailininkai pristatė darbų parodą „Mano mama svajoja”. Paroda bažnyčioje veiks visą gegužės mėnesį – maloniai prašome apsilankyti !

Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos mokinių koncerto ir parodos, skirtų Motinos dienai, Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje akimirkos.Dėkojame mokinius paruošusiems mokytojams: Albertui Tiškui, Aušrai Liutkutei Povilaitienei, Elvyrai Sinkevičienei, Dariui Bachovui, Ilonai Zalanskienei, Daivai Selevičienei, Renatai Bakulienei, Daliai Šemeškienei – Kleponytei, Marijui Baukui, Sigitai Cironkienei.

Už nuotraukas dėkojame Živilei Puidokaitienei.

Gegužės 3 d. Varėnos kultūros centre vyko rajono vaikų ir jaunimo talentų šou renginys – „Vakaro žvaigždės 2019”.

Patys mažiausieji – ankstyvojo meninio ugdymo mokinukai – atliko V. A. Mocarto „Žibėk, žibėk, maža žvaigždele” ir iškovojo I vietą. Mažuosius konkursui paruošė mokytojas Nerijus Bakula. (Nuotraukos Živilės Puidokaitienės)

Gegužės 2 d. mokyklos pirmokai, nvš ir ankstyvojo meninio ugdymo mokinukai sveikino mamytes renginyje „Tau, mano mamyte”. Nuoširdžiai dėkojame UAB „Varėnos pienelis” už saldžias dovanas mažiesiems menininkams.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje lankėsi Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokiniai su lydinčiais asmenimis – pavaduotoja Dalia Šemeškiene ir mokytoju Marijumi Baukumi. Apsilankymo tikslas – susipažinti su pasieniečių profesija ir sudalyvauti respublikiniame piešinių konkurse „Pasieniečiai – Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnyboje“.

Svečius pasitiko Varėnos pasienio rinktinės bendruomenės pareigūnas Edvardas Zuikevičius, kuris pristatė VSAT Varėnos pasienio rinktinės ir jos padalinių funkcijas, darbo specifiką. Kadangi rinktinėje svečiavosi menų mokyklos pirmokai, jiems buvo kūrybiškai, tačiau ne per sudėtingai pristatyta stojimo į Pasieniečių mokyklą tvarka bei karjeros perspektyvos.

Vaikai buvo smalsūs ir žingeidūs, todėl pareigūnui teko atsakyti ir į vaikus dominusius klausimus. Daug iš jų sulaukė po vaikams rodytų filmų apie pasieniečių kasdienybę. Aktyviausieji buvo apdovanoti prizais. Be abejo, vaikus sužavėjo vaizdo stebėjimo sistemomis užfiksuoti laukinių gyvūnų vaizdai, kurių greičiausiai nepamatytų niekur kitur.

Susipažino su profesija ir pirmą kartą pamatė natūralioje gamtoje užfiksuotus stumbrus, elnius, šernus ir kt. laukinius gyvūnus.Vaikai galėjo apžiūrėti ir netgi pačiupinėti tarnyboje naudojamas specialiąsias priemones ir ginklus: žiūronus, pistoletą, neperšaunamą liemenę, šalmą, automatinį šautuvą, guminę lazdą ir kt.

Ši renginio dalis truko bene ilgiausiai, kadangi ginklą palaikyti rankose norėjo visi. Pasimatavo ir neperšaunamą liemenę ir šalmą, kuris pasirodė esąs ne tik tvirtas, bet ir sunkus.

Varėnos pasienio rinktinės Sienos kontrolės skyriaus jaunesnysis specialistas Audrius Diksa, kartu su kolega, Specialiosios paskirties komandos kinologu Sigitu Sužiedėliu surengė kinologijos pasirodymą. Kinologas supažindino su tarnybiniu šunimi – belgų aviganiu Pabaisa. Pareigūnai pristatė parodomąją bendrojo paklusnumo ir pažeidėjo sulaikymo programas ir saugaus elgesio su šunimis taisykles. Aprodė ir papasakojo apie naujutėlaitę transporto priemonę, pritaikytą patogiam ir saugiam keturkojų Tarnybos pagalbininkų gabenimui.

Vaikai savo įspūdžius išreikš meno kalba ir visi dalyvaus minėtame pasieniečių organizuojamame piešinių konkurse. Tarp rinktinės ir Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos vyksta nuolatinis bendradarbiavimas, kuris artimiausiu metu bus įtvirtintas ir bendradarbiavimo sutartimi.

Jaunių choro „Varėnė“ viešnagė Kašubų krašte Lenkijoje

2019 m. Balandžio 15 -17 d. Szemudo (Lenkija) savivaldybės tarybos pirmininkės Aleksandros Perz kvietimu, Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos delegacija viešėjo Kašubų krašte.


Mokyklos mokytojos, jaunių choro „Varėnė“ vadovės Ilonos Zalanskienės rūpesčiu, pastangomis ir ilgus metus puoselėjamos draugystės dėka, mokyklos mokiniams ir mokytojams teko patirti kas yra tikras „kašubietiškas“ svetingumas ir vaišingumas, o taip pat, išskirtinė galimybė pamatyti ne turistinį, o tikrą, vieną turtingiausių Lenkijos regionų.


Aleksandros Perz rūpesčiu buvo sudaryta intensyvi trijų dienų pažintinė – koncertinė programa. Po kelionės naujuoju europiniu keliu, apsigyvenome Szemudo mieste, kaimo turizmo sodyboje.

Miestas pastatytas strategiškai labai puikioje vietoje ant ežero kranto, pušynų apsuptyje. Nuo Gdansko ir Gdynios nutolęs po 20 km, o nuo Sopoto pajūrio kurorto tik 17 km. Vakare, po kelionės, aplankėme Sopotą ir jo pajūrį pasitikusį stipriu vėju, išpuoselėta aplinka ir prabangiais legendiniais viešbučiais („Grand Hotel“ ir kt.), stovinčiais tiesiog kopoje prie pat jūros.

Legendinis kino teatras ant molo buvo uždarytas ir vasaros sezonui dar tik ruošiasi. Švara, skonis ir tvarka abejingų nepaliko net nutolus nuo pagrindinio centro, todėl miesto trumpam apibūdinimui labiausiai tiko „kažkas tarp“ mūsų Druskininkų, Nidos ir Baden Badeno (Vokietija).


Antroji diena prasidėjo Gdynios „Eksperimentiniame moksliniame centre“. Prie milžiniško komplekso, kuriame įsikūręs mokslinis institutas įsteigtas pažintinis centras vaikams ir paaugliams, kuriame galima susipažinti su naujausiais fizikos, medicinos ir chemijos pasiekimais.

Visi išradimai pateikti labai inovatyviai, ineraktyviai, patraukliai. Kas norėjo tikrinosi sveikatą, kas šoko priešais plazminį ekraną, matydami tik savo griaučius, o kas išbandė save, erdvę iškraipančiuose atvirkštinių perspektyvų kambariuose – užsiėmimo turėjo visi.

Po mokslinio centro buvome pakviesti pasižiūrėti seniausios Gdynios miesto dalies, taip pat uosto papuošto monumentaliomis skulptūromis, nauja architektūra, kuri, kad ir kaip atrodytų keista, labai organiškai įprojektuota į gamtovaizdį, jo nedarko, o dar labiau paryškina pušynų, kopų ir jūros grožį.

Kaip ir Sopote, stebino švara ir tvarka. Atsitiktinai užklydus į miegamąjį devynaukščių rajoną, grožėjomis rožynais, alpinariumais, „žydinčiais“ langais, sutvarkytomis laisvalaikio ir atliekų rūšiavimo zonomis, paslėptomis už dekoratyvinių tvorelių ir senų, svyrančių gluosnių.


Koncertui ruošėmės ir repetavome Szemudo bažnyčioje, kurioje vargonuoja p. Aleksandros vyras, o ji pati vadovauja miesto chorui. Dėl tuo metu vykusio visuotinio mokytojų streiko Lenkijoje, teko labai stipriai koreguoti koncertinę programą. Koncertas buvo perkeltas į Szemudo viešąją biblioteką, kurioje mus maloniai pasitiko Szemudo Gminos bibliotekų direktorė Iwona Piastowska.

Po Aleksandros Perz, kuri pristatė Iloną Zalanskienę kaip renginio iniciatorę ir mūsų mokyklos prisatymo bendruomenei, sveikinimo žodį tarė Komunos meras Ryszardas Kalkowskis. Meras džiaugėsi ilgamete draugyste tarp Varėnos ir Szemudo, pabrėžęs, kad santykiai galėtų būti aktyvesni ir choro atvykimas tai vienas pirmųjų žingsnių ryšių stiprinimui.

Meras ir savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Jacek Nawrocki visiems delegacijos nariams įteikė atminimo dovanas, savo ruožtu padėkos žodį tarė ir mokyklos atminimo dovanas šeimininkams įteikė mokyklos direktorės pavaduotoja Dalia Šemeškienė-Kleponytė.


Mūsų vaikai pasirodė puikiai. Atkaklus darbas visada duoda savo saldžius vaisius – koncertas publikos buvo sutiktas gausiais aplodismentais ir palydėtas „bisu“. Choras atliko tiek religinės, tiek pasaulietinės muzikos kūrinius, šauniai pasirodė Saulės Miškinytės ir Mildos Miknevičiūtės duetas.

Koncertą nuotaikingai vedė choro vadovė. Jaukus, kamerinis renginys pavirto tikra švente visiems. Koncertą stebėjusi Szemudo miesto bendruomenė, kaip padėką mūsų atlikėjams, kartu sudainavo kašubietišką liaudies dainą iš specialiu būdu užrašytų kašubietiškų natų.

Po koncerto visi svečiai buvo pakviesti į Szemudo kultūros ir sporto centro restoraną vakarienės. Nuostabiausia patirtis ragauti vietinių, tradicinių patiekalų, kurių daugelis priminė tradicinius dzūkiškus patiekalus. Ypač gražūs ir viliojantys atrodė prieššventiniai kepiniai – vanile kvepiantys cukraus glajumi supilti Velykiniai avinėliai ir zuikučiai.


Jeigu Sopotas priminė šiuolaikinius kurortus, tai Gdanskas kaip tikras viduramžių didvyris atvėrė savo miesto vartus į istorijų ir pasakojimų pasaulį trečiajį kelionės rytą. Tradicinis prekybinis gotikinis miestas leidosi lyginamas su Gentu (Belgija).

Jeigu Gentas būtų graži, elegantiška, pasipusčiusi panelė, tai Gdanskas – augalotas, raumeningas ir kiek grubus vyriokas, kurio gyslomis teka upės, kanalai susisiekiantys su jūra. Uostas, prekyba, sandėliai, gintaras visada leido Gdanskui klestėti ir „diktuoti“ šitam Lenkijos regionui madas – nuo karališko „trakto“ iki Solidarnosč judėjimo gimimo.

II Pasaulinio karo nuniokiotas, bet išlaikęs viduramžių gatvelių raizgalynę, Rotušės aikštę, Neptūno fontaną, o svarbiausia – didžiausią plytinę Europoje gotikinę Švnč. Mergelės Marijos katedrą. Įveikus 400 laiptų iš 82 m. auksčio Katedros bokšto atsivėrė kvapą gniaužianti miesto panorama, užsibaigianti uostu ir jūra – pagrindiniu šio krašto leitmotyvu.


Paklausus ponios Alesandros ar nenorėtų grįžti į gimtąjį Gdanską, ji tik šypteli ir sako, kad gyvena rojuje. Szemude kaimo ramybė be spūsčių, didmiesčio šurmulio ir beprotiško tempo, o kai reikia miestietiško gausmo ar norisi pasiklausyti operos, koncerto filharmonijoje ar pasižiūrėti spektaklį dramos teatre – prašom, 15 minučių ir tu jau Gdynioje ar Gdanske, nori pajūrio įdegio – kopos ir jūra už 10 minučių.

Kadangi šie miestai kartu ir du stambiausi pramoniniai Lenkijos uostai, darbo čia taip pat netrūksta, emigracija nulinė. Ponia Aleksandra pasakojo apie atvirkštinį procesą, kuris mus jau gerokai stebina, žmonės čia kaip tik kraustosi gyventi, o turistų srautai plūdę tik vasaromis, Gdansko gatves dabar užpildo ir atšiauriomis pajūrio žiemomis.

Gdynia, Sopotas ir Gdanskas jau neteko miesto ribų, o kai kurie pastatai, tokie kaip naujas vandens pramogų parkas, stovi ant miestų žemių ribų, vietiniai juokauja, kad jau nežinia kas kam priklauso. Su aplinkiniais kaimeliais ir miestais tokiais kaip Szemudas ši 20 km Baltijos pajūrio zona skaičiuoja apie 1 mln. gyventojų.


Keliaudami su vaikais stengiamės išnaudoti kiekvieną minutę prasmingai ir tikslingai. Todėl ir ši kelionė liks vienas šilčiausių prisiminimų apie sutiktus žmones, užmegztas draugiškas ir dalykines pažintis, patirtus ir paliktus įspūdžius, o svarbiausia užtvirtintas , atnaujintas ir būsimas draugystes ir bendradarbiavimus.


Menotyrininkė, Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos direktoriaus pavaduotoja, Dalia Šemeškienė-Kleponytė

„TRAMTATULIS 2019″

Sveikiname Jokūbą Bakulą ir jo mokytoją Nerijų Bakulą sėkmingai įveikus regioninį Lietuvos vaikų ir jaunimo moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „TRAMTATULIS 2019″ ratą ir šauniai pasirodžius nacionaliniame rate. Linkime sėkmės ir laukiame rezultatų.

Akordeono muzikos koncertas

Kovo 7 d. varėniškiai mėgavosi akademinės akordeono muzikos pliūpsniu! Svečiuose – LMTA akordeono katedros 2 kurso studentai: Patricija Makutonovič, Salvijus Aukštuolis, Rimantas Treigys. Nuoširdi padėka jiems ir dėstytojams: doc. Raimondas Sviackevicius, asist. Tadas Motiečius, Varėnos kultūros centrui už salę ir bendradarbiavimą, Živilei Puidokaitienei už nuotraukas, publikai, kad buvo gausi ir nuostabi!

TRAMTATULIS 2019

Vasario 25 d. Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijoje vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos konkursas TRAMTATULIS 2019.


Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos komanda labai noriai ir intensyviai ruošėsi konkursui! Į regioninį turą pateko Urtė Tamošiūnaitė (mokyt. Ineta Meduneckytė – Tamošiūnienė) ir Jokūbas Bakula (mokyt. Nerijus Bakula).

https://youtu.be/tKajFV-U5GY

VII-asis pasaulio šokių muzikos koncertas

Vasario 13 d. vyko VII-asis pasaulio šokių muzikos koncertas, kuriame dalyvavo Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos mokiniai ir mokytojai. Po koncerto Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis „Žeiria“ mokė lietuviškų šokių.

Vasario 15 dieną Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos jaunių choras „Varėnė“ dalyvavo koncerte skirtame vasario 16 ąjai, Eišiškių jaunimo ir kultūros centre.

Paskaita „Pasaulio ir Lietuvos komiksų istorija“

Sausio 31 dieną Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos, Merkinės skyriaus mokytojai organizavo paskaitą „Pasaulio ir Lietuvos komiksų istorija“.

Paskaitą vedė komiksų autorė Gerda Gembickienė, kuri savo kurtose ir išleistose knygelėse pasirašo Gerdos Jord vardu. Susitikimas su komiksų autore ir paskaitos lektore vyko Merkinės kultūros centro salėje.

Dalyvavo Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos Merkinės skyriaus mokiniai, taip pat besidomintys komiksais varėniškiai ir druskininkiečiai. Paskaitoje Gerda pristatė komiksų istoriją ją iliustruodama pavyzdžiais.

Po paskaitos Gerda Gembickienė padovanojo menų mokyklos Merkinės skyriui aštuonias komiksų knygeles, kuriomis gali naudotis besidomintys komiksais mokiniai arba tiesiog pritaikyti jas ugdymo procese.

Dėkojame Gerdai Jord už puikią paskaitą ir padovanotas knygas!